Barvy: Hnědá


14.6.2015

Hnědá: Hnědou barvu používají lidé, pro které je důležitý pocit domova, zázemí, bezpečí. Potřebující si vytvořit útulný a pohodlný domov. Bývá pro ně důležitá jejich práce, nebo materiální zajištění -jako zdroj jistoty. Dále je ve světlejších formách oblíbená lidmi uzemněnými, s láskou k přírodě. Neutrály volí lidé jak konzervativní tak lidé, kteří by volili bílou, ale přijde jim chladná, přísná a béžovou lze vnímat jako její umírněnější pojetí. Případně lze doplnit kteroukoliv barvou v akcentu a vytvořit velmi přirozené a příjemné schéma.
Hnědá barva je velice užitečná pro toho, kdo plánuje nyní stavět dům, tvořit něco hmataleného, do místa kde chce vytvořit útulné zázemí, např. do masérského salónu apod.
Hnědá barva je spojena s představou tělesných požitků. Mají ji rádi ti, které ze všeho nejvíc zajímá jejich vlastní pohodlí, ale také lidé unavení a vyčerpaní, kteří touží po odpočinku. Odmítají ji ti, kdo "životem v teplíčku" pohrdají, kdo se chtějí odlišit od průměru, být výjimeční. Vyrovnaný člověk má k hnědé obvykle víceméně lhostejný postoj.


Fyziologická reakce
- zahřívá
- uzemňuje
- můžete mít žízeň

Psychologická konotace
- Země, příroda
- hlína, půda
- hmota
- dřevo
- pracovitost
- svědomistost
- opatrnost
- ale i stagnace, neochota
čerpáno mj. z psychologie barev, barvy.xf.cz, Zeptejte se obrázků, Eva Motyčková


Zpět na přehled aktualit